Kapı Nedir? - Kapı Özellikleri

Kapı Nedir? - Kapı Özellikleri

Ekşioğlu Kapı -
6 Şubat 2023

Amerikan Panel Kapı Nedir ?

 

Panel Kapı ya da daha çok bilinen ismiyle Amerikan Kapı, 3.2mm kalığındaki HDF (Yüksek Yoğunluktaki Ağaç Liflerinden Oluşan Levha) yüzeylerinin preslenmesiyle elde edilen kapı türüdür.

 

Özgün ve klasik tasarımları ile diğer kapı türleri için de ilham verici modellere sahip olan kapı yüzeyleri, dünyada en çok tercih edilen kapı türü olmuştur. Amerikan Panel Kapı, sade ve şık duruşu ile yaşam alanlarımızda sıkça tercih edilen iç odalar, banyolar, mutfaklar kadar, ofisler, hastaneler, oteller için de oda kapıları olarak tarif edebileceğimiz çeşitli dizaynları olan kapı modelleridir.

 

Amerikan panel kapı, fiyatları ve model seçeneklerindeki çeşitlilik bakımından tercih sebebidir.

 

Amerikan Panel Kapı Özellikleri Nelerdir ?

 

 • Köknar veya çam ağaçlarından elde edilen serenlerden kapı çerçevesi oluşturulur. Oluşturulan kapı çerçevesinin iç kısmı, kapı kanadının dayanıklılığını artırmak amacıyla dolgu petek yani Kraft kağıt ve serenler ile desteklenir. 3.2mm kalınlığında olan panel yüzeyler ile preslenmesiyle 42mm kalınlığında kapı kanadı haline getirilir.
 • Kapı kasası, 36mm kalınlığında PP kaplama MDF veya 42mm kalınlığında sandviç panel ile yapılmaktadır.
 • Kapı pervazı, 8-10-12-18mm MDF ile yapılabildiğini gibi 7-8-10cm genişliğinde düz, desenli veya bombeli şekilde üretilebilmektedir.
 • Darbeye, neme ve çürümeye karşı oldukça dayanıklı yapıya sahiplerdir.
 • Standardizasyon, fiyat ve kalite konusunda faydaları olan bir seri üretim ürünüdür. Ekonomik olmasının yanı sıra istenilen renge boyanabilir, hijyenik, kolay temizlenebilir bir özelliğe sahiptir. Maliyet açısından daha uygun fiyata satışı yapılmaktadır.

 

 

Melamin Kapı Nedir?

 

Melamin, MDF yüzeyine yapıştırılmış, ısıyla kaynaşmış, reçineyle doyurulmuş bir kağıt yüzeydir ve kapılar için en yaygın olarak kullanılan ürünlerden biridir. Melamin kapılar, neme dayanıklı MDF veya parçacık panelden yapılmış dekoratif kağıtlar (finish folyo), geniş bir renk ve desen yelpazesinin yanı sıra mat, doku ve parlaklık gibi çeşitli yüzey kaplama seçeneklerini kapsar.

Ağaç desenleri melamin kapılarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve sağlığa zararsız bir kapı türüdür. Melamin iç kapılar, son yıllarda en çok tercih edilen iç kapı modelleri arasında yer almaktadır.

Melamin kapı modelleri kendinden desenli kapı modelleridir. İç mekanlarda doğal ahşap dokusu hissetmek isterseniz melamin kapı tercih edebilirsiniz. Farklı renklerde ve tasarımlarda üretilebilen melamin iç kapılar sağlığa zararsız doğal maddelerden üretilmektedir.

 

Melamin Kapı Özellikleri Nelerdir ?

 

 • Köknar veya çam ağaçlarından elde edilen serenlerden kapı çerçevesi oluşturulur. Oluşturulan kapı çerçevesinin iç kısmı, kapı kanadının dayanıklılığını artırmak amacıyla dolgu petek yani Kraft kağıt ve serenler ile desteklenir. Dekoratif kağıt ile kaplanmış 4mm kalınlığında MDF yüzeylerin kapı çerçevesine preslenmesiyle 43mm kalınlığında kapı kanadı haline getirilir.
 • Kapı kasası, 36mm kalınlığında MDF üzeri dekoratif melamin kağıdının kaplanması ile yapılmaktadır.
 • Kapı pervazı, 8-10-12-18mm MDF ile yapılabildiğini gibi 7-8-10cm genişliğinde düz, desenli veya bombeli şekilde üretilebilmektedir. Kapı kasasında olduğu gibi yine aynı şekilde dekoratif melamin kağıdının kaplanması ile yapılmaktadır.
 • Işığa ve güneş ışığına maruz kaldığında renginde herhangi bir değişim meydana gelmez. Çizilmelere ve aşınmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Temizlenmesi oldukça kolay ve zahmetsizdir.

PVC/Membran Kapı Nedir?

 

PVC kaplamalı kapılar; diğer adı ile membran kapılar, MDF ve ahşap üzerine PVC (Polivinil klorür) folyonun vakumlanıp yapıştırılarak elde edilmesi üretilen kapılardır. PVC folyo günümüzde en çok kullanılan kaplama malzemesidir.

PVC kaplamalarının oldukça fazla desen ve renk seçeneği bulunmaktadır. UV ışınlarına karşı dayanıklı, uzun ömürlü ve kaliteli olan PVC kaplamalı kapılar günümüzde en çok tercih edilen kapı çeşitlerinden biridir. Kanserojen madde içermemesi ve ses yalıtımı konusunda oldukça iyi olması sebebiyle evlerde sıklıkla kullanılır.

PVC folyo suya ve neme karşı oldukça dayanıklı bir kaplama çeşididir. Bu yüzden iç kapı üretiminde PVC folyo kullanımı yaygınlaşmıştır. Bunun yanı sıra PVC kaplamalı kapıların temizliği oldukça kolaydır. PVC kir tutmayan bir malzemedir bu yüzden de temizliği kolaydır. Ayrıca PVC kaplamalı kapılar dayanıklı olduğu kadar da ekonomik ürünlerdir.

PVC/Membran Kapıların Özellikleri Nelerdir?

 

 • Köknar veya çam ağaçlarından elde edilen serenlerden kapı çerçevesi oluşturulur. Oluşturulan kapı çerçevesinin iç kısmı, kapı kanadının dayanıklılığını artırmak amacıyla dolgu petek yani Kraft kağıt ve serenler ile desteklenir. 6mm kalınlığında olan dekoratif kağıt kaplanmış panel yüzeyler ile preslenmesiyle 43mm kalınlığında kapı kanadı haline getirilir.
 • Kapı kasası, 36mm kalınlığında MDF üzeri dekoratif PVC kaplanması ile yapılmaktadır.
 • Kapı pervazı, 8-10-12-18mm MDF ile yapılabildiğini gibi 7-8-10cm genişliğinde düz, desenli veya bombeli şekilde üretilebilmektedir. Kapı kasasında olduğu gibi yine aynı şekilde dekoratif PVC kaplanması ile yapılmaktadır.
 • PVC kapılar kolay temizlenir ve az bakım gerektirir. Ses ve ısı yalıtımı yüksektir. Yangına dayanıklı olmasını sağlayan klor içerir. Bu sayede olası durumlarda kapı alev alırsa hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kendisi sönecektir. Neme oldukça dayanıklıdır. Şişme ve kabarma yapmaz. Oldukça kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilmiştir.

Lake Kapı Nedir?

 

Lake, bir tür cilalama yöntemidir. HDF veya sıkça kullanılan çeşidi olan MDF levha kapı yüzeyleri üzerine uygulanan lake yöntemi ile pürüzsüz bir görünüm elde edilmektedir.

MDF üzerine CNC makinelerde istenilen modeller işlenmekte olup farklı dizaynlarda levha yüzeyler elde edilebilmektedir. Bununla birlikte renk seçeneği de oldukça fazla bulunmaktadır. UV ışınlarına ve çizilmelere karşı dayanıklı olup uzun ömürlü olması sebebiyle lake kapılar günümüzde en çok tercih edilen kapı çeşitlerinden biridir. Kanserojen madde içermemesi ve ses yalıtımı konusunda oldukça iyi olması sebebiyle iş yerlerinde ve evlerde sıklıkla kullanılır.

 

 

Lake Kapı Özellikleri Nelerdir?

 

 • Köknar veya çam ağaçlarından elde edilen serenlerden kapı çerçevesi oluşturulur. Oluşturulan kapı çerçevesinin iç kısmı, kapı kanadının dayanıklılığını artırmak amacıyla dolgu petek yani Kraft kağıt ve serenler ile desteklenir. 6mm kalınlığında olan dekoratif kağıt kaplanmış panel yüzeyler ile preslenmesiyle 42mm kalınlığında kapı kanadı haline getirilir.
 • Kapı kasası, 36mm kalınlığında MDF üzeri PP kaplama sonrası lake boya uygulaması ile yapılmaktadır.
 • Kapı pervazı, 8-10-12-18mm MDF ile yapılabildiğini gibi 7-8-10cm genişliğinde düz, desenli veya bombeli şekilde üretilebilmektedir. Kapı kasasında olduğu gibi yine aynı şekilde PP kaplama sonrası lake boya uygulaması ile yapılmaktadır.
 • Lake kapıların en büyük avantajı kalitesidir. Üretim aşamasında en kaliteli makineler kullanılır, cilalanır, boyanır ve şekil verilir. En az 3 kat cila işlemi yapılarak  üretilen kapılardır. Lake kapıların temizlik anlamında avantajı temizlendikten sonra uzunca bir süre kirlenmemesi, temiz görünmesi ve toz tutmamasıdır. Lake kapılar 2-3 ayda bir hafif nemli bez ile silinerek temizlenebilen ürünlerdir.

 

 

 

Laminat Kapı Nedir?

 

Sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıya laminat adı verilmektedir. Laminat kapı yapımı ise; orta yoğunlukta lif levhaların yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkal ile oluşan MDF levha veya yüksek yoğunlukta lif levhaların aynı işlem tabi tutulması ile oluşan HDF levha üzerine yapıştırılması ile oluşturulur.

Kapı ürütiminde kullanılan laminat 0.5mm kalınlığında olup, kapı grubunun en dayanıklı ürünlerinden birisi olması ile ön plana çıkmaktadır. Farklı desen ve renklerde dekoratif kağıt seçenekleri ile kullanılmaktadır. UV ışınlarına karşı dayanıklı, uzun ömürlü ve kaliteli olan laminat kapılar günümüzde en çok tercih edilen kapı çeşitlerinden biridir. Kanserojen madde içermemesi ve ses yalıtımı konusunda oldukça iyi olması sebebiyle okul, hastane, ofis vb. alanlarda sıklıkla kullanılır.

Suya ve neme karşı oldukça dayanıklı bir kaplama çeşididir. Bu yüzden kamu ve özel sektör yapılarında kullanımı yaygınlaşmıştır. Temizliği oldukça kolaydır.

 

Laminat Kapı Özellikleri Nelerdir?

 

 • Köknar veya çam ağaçlarından elde edilen serenlerden kapı çerçevesi oluşturulur. Oluşturulan kapı çerçevesinin iç kısmı, kapı kanadının dayanıklılığını artırmak amacıyla dolgu petek yani Kraft kağıt ve serenler ile desteklenir. 6mm kalınlığında olan dekoratif kağıt kaplanmış panel yüzeyler ile preslenmesiyle 42mm kalınlığında kapı kanadı haline getirilir.
 • Kapı kasası, 36mm kalınlığında MDF üzeri PP kaplama sonrası lake boya uygulaması ile yapılmaktadır.
 • Kapı pervazı, 8-10-12-18mm MDF ile yapılabildiğini gibi 7-8-10cm genişliğinde düz, desenli veya bombeli şekilde üretilebilmektedir. Kapı kasasında olduğu gibi yine aynı şekilde PP kaplama sonrası lake boya uygulaması ile yapılmaktadır.
 • Laminat kapıların en büyük avantajı kalitesi ve dayanıklılığıdır. Yüzeyinde kullanılan laminat leke tutmaz. Lake kapıların temizlik anlamında avantajı temizlendikten sonra uzunca bir süre kirlenmemesi, temiz görünmesi ve toz tutmamasıdır. Lake kapılar 2-3 ayda bir hafif nemli bez ile silinerek temizlenebilen ürünlerdir.